Rodzajów żaluzji jest obecnie na rynku bardzo wiele – zewnętrzne i wewnętrzne, drewniane, aluminiowe, plastikowe i materiałowe, poziome i pionowe. Różnią się wielkością, sposobem montażu, elementami dekoracyjnymi itd.

Główny element żaluzji to drewniane lub aluminiowe lamele, które przykręca się do ramy okna. Żaluzje to optymalne rozwiązanie, by przysłonić całą okienną wnękę lub, na przykład przeszklone ściany. Odpowiednie zainstalowanie żyłek przy żaluzji, daje możliwość uchylania okna, bez zmian pozycji żaluzji. Interesującą możliwością jest instalacja żaluzji między szybami w pakietach dwuszybowych.

  • Żaluzje drewniane – montaż żaluzji jest inwazyjny, ponieważ wieszaki trzeba na stałe przymocować do ramy okna. Żaluzje drewniane są ciężkie, a poszczególne elementy dosyć grube, w związku z czym osłona może zajmować ok.20% wysokości okna, co z kolei zmniejszy ilość światła wpuszczanego do domu. Żaluzji drewnianych należy się wystrzegać w pomieszczeniach narażonych na nadmierną wilgoć jak łazienka, pralnia itp. Tego typu osłony wewnętrzne czyści się za pomocą małego odkurzacza lub specjalistycznych środków.
  • Żaluzje aluminiowe – to alternatywne rozwiązanie dla żaluzji drewnianych. Są odporne na wilgoć, więc sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Również te żaluzje, za pomocą odpowiednich żyłek utrzymają się przy uchylonej szybie. Są dużo lżejsze od drewnianych, zatem ich montaż można wykonać bezinwazyjnie, poprzez zamocowanie do listwy przyszybowej. Można je myć wodą z dodatkiem środka czyszczącego.