Najprostsze rolety materiałowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, gładkie lub ze wzorami, o różnej grubości i różnym stopniu zaciemnienia. Nowym i popularnym rozwiązaniem są rolety dzień-noc, które pięknie prezentują się w oknach – ich materiał składa się z naprzemiennych pasów zaciemniających i przezroczystych, dzięki czemu za pomocą lekkiego pociągnięcia łańcuszka możemy rozjaśnić lub zaciemnić pomieszczenie. Działanie rolet dzień-noc można porównać do działania żaluzji. Rolety dzień-noc to nowoczesne osłony okienne, które komponują się z modernistycznym wystrojem pomieszczeń. Ich przymocowanie do okna jest bezinwazyjne – można je zawiesić na ramie okna, za pomocą uchwytów – nie trzeba zatem przewiercać ramy okna. Można je też zamontować do ściany lub sufitu.

Rolety wewnętrzne różnią się, w zależności od sposobu montowania:

  • Rolety wolnowiszące – przytwierdza się je do ściany, sufitu bądź ramy okna. Oprócz ochrony przed słońcem rolety spełniają funkcje dekoracyjne, zamiast np. zasłony
  • Rolety w kasecie – z prowadnicami. Materiał zwija się do eleganckiej kasety, którą przykręca się do ramy okna, a prowadnice przykleja się do listwy szybowej. Innym sposobem jest przyklejenie całej rolety do skrzydła okna. Obie metody pozwalają na dowolne uchylenie okna z opuszczoną roletą.