W polskim klimacie okna PVC powinny spełniać wymagania statyczne i być przygotowane na zmienne warunki:

  • nie mogą ulegać nadmiernym wygięciom, nawet podczas silnej burzy,
  • muszą być odporne na wysoką temperaturę i duże mrozy.

Ważne też, by nie przekroczyć maksymalnej wielkość okna i drzwi tarasowych. Dla jednoskrzydłowego otwieranego okna powinno to być maksymalnie 150 x 150 cm, dla balkonu rozwierno-uchylnego 100 x 250 cm. Większe skrzydła powinny pracować na systemie przesuwnym.
Profile PVC produkowane są z polichlorku, który odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego, by tego uniknąć, konstrukcję ram okiennych wzmacnia się profilami stalowymi.

Profil

Profil to element okna, z którego buduje się ościeżnice i skrzydła okienne. Profile plastikowe maja budowę komorową. Liczba komór, którą można sprawdzić, licząc je w poziomie, ma wpływ na izolacyjność termiczną – im jest ich więcej, tym (teoretycznie) niższy jest współczynnik przenikania ciepła. Na rynku dostępne są okna z sześcioma, a nawet siedmioma komorami. Warto pamiętać, że profile wielokomorowe producent powinien wzmocnić elementami metalowymi o grubości co najmniej 1,5 mm. 

Okucia

Okucia, którymi poruszamy za pomocą klamki, odblokowują lub blokują skrzydło, a tym samym decydują o tym, w jaki sposób je otwieramy i zamykamy. W zależności od ich rodzaju możemy np. przesunąć okno w bok, całkowicie je otworzyć czy uchylić do pionu. Mają więc one istotny wpływ nie tylko na funkcjonalność okna, ale też wygodę jego użytkowania. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są okucia, które posiadają dodatkowe właściwości, np. zabezpieczają przed włamaniem bądź otwarciem okna przez małe dzieci (klamki zamykane na klucz). Praktycznym rozwiązaniem są też okucia, które pozwalają na uzyskanie niewielkiej szczeliny między skrzydłem a ramą, tzw. mikrowentylacji, a jednocześnie zapewniony jest dopływ świeżego powietrza. To rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas dłuższej nieobecności lokatorów.

Szyby

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o okna wykonane z PVC, są szyby zespolone. Tworzą je minimum dwie tafle szkła, pomiędzy którymi za pomocą tzw. ramek dystansowych tworzona jest niewielka przestrzeń, wypełniona zazwyczaj gazem szlachetnym. Im więcej tafli, tym większa liczba przestrzeni, a to z kolei zwiększa ochronę przed utratą ciepła. Przepisy wprowadzone z początkiem 2021 roku zaostrzają maksymalne wartości dotyczące wysokości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród budowlanych, tym samym wymuszając stosowanie coraz bardziej energooszczędnych przeszkleń. 

Uszczelki

W oknach plastikowych możemy wyróżnić uszczelki:

  • przyszybowe, montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie okna, powinny być wykonane z tworzywa, które zapewni im elastyczność i wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, np. EPDM.
  • wrębowe, chroniące przed dostawaniem się wilgoci i stanowiące zabezpieczenie przed hałasem, wiatrem i kurzem.

Korpusy

Kolorowe korpusy okien tworzą estetyczną, spójną wizualnie całość. Profile są barwione w masie.

W zależności od wykończenia i koloru powierzchni stosujemy korpusy w kolorze antracytowym, brązowym, białym lub karmelowym.