Okna drewniane, dzięki stale udoskonalanym procesom produkcji, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Są trwałe i stabilne, nie odkształcają się pod wpływem warunków atmosferycznych, dlatego sprawdzą się do wykonywania konstrukcji wielkogabarytowych. Ponadto okna drewniane wyróżnia elegancki, ponadczasowy design.

Obecnie okna drewniane produkowane są z kilku gatunków drewna, również tych egzotycznych. Wytwarza się je z tzw. kantówki, czyli drewna klejonego warstwowo. Profile okien drewnianych zwykle zbudowane są z czterech grubych warstw i są dobierane tak, by układ słojów w poszczególnych warstwach był naprzemienny. Dzięki temu okna drewniane nie odkształcają się (np. w wyniku wahań temperatury czy zmian wilgotności), są wytrzymałe i sztywne. Oferowane są również okna drewniane z profili klejonych z drewna o różnej twardości – zewnętrzne warstwy wykonane są z twardszego gatunku drewna, a wewnętrzne – z miękkiego.

Na rynku dostępne są również okna drewniane wytwarzane w technologii I-tec Core (wysokogatunkowe drewno klejone warstwowo, ale przy tym relatywnie elastyczne). Pierwotnie rozwiązanie to stosowano m.in. w belkach dachowych i elementach do budowy domów prefabrykowanych. Dzięki tej technologii poprawiono stabilność okien drewnianych i wytrzymałość na zginanie oraz umożliwiło wykonywanie konstrukcji o większych wymiarach.

Okna drewniane pokrywa się ekologicznymi lakierami w kilku warstwach, a każda z nich spełnia określoną funkcję. Nowoczesne okna drewniane nie potrzebują już tak częstej renowacji, ponadto charakteryzuje je wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna.

Aby okna drewniane mogły spełniać obecnie obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej produkowane są wyroby o grubszej ramie, które umożliwiają montaż cieplejszych pakietów szybowych. Producenci oferują np. okna drewniane, których grubość ram wynosi 92 mm (a nawet 100 mm), co umożliwia szklenie pakietami o gr. nawet 54 mm. Zabieg ten zwiększa wytrzymałość ramy, umożliwiając tym samym wykonywanie okien drewnianych wielkogabarytowych.